Apie mėnesines

Apie mėnesines

Menstruacijos (arba mėnesinės; lot. menstruus – kas mėnesį) – tai mėnesinių ciklo laikotarpis (sąlyginė ciklo pradžia), kurio metu vyksta kraujavimas iš makšties. Vyksta cikliškai, maždaug kas mėnesį (iš to ir pavadinimas, bet norma laikoma ir 21-35 d. intervalai), paprastai trunka apie 5 dienas (nuo 3 iki 7 dienų), ir per tą laiką netenkama apie 50–150 ml kraujo (vidutiniškai 100 ml). Atkreipkite dėmesį, jog “M” dydžio taurelė talpina ne 30 ml išskyrų.

Pirmosios mėnesinės vadinamos menarche. Klimakso metu tampa nereguliarios ir ilgainiui išnyksta (išsenka folikulų atsargos kiaušidėse). Mėnesinių nebūna nėštumo metu (dingusios mėnesinės – nėštumo požymis) ir tam tikrą laikotarpį po gimdymo, kol kūdikis žindomas krūtimi (vadinama laktacinė amenorėja).

Kadangi moteris kiekvieną mėnesį subrandina kiaušinėlį, jos gimdos sienelė sustorėja taip pasiruošdama galimam apvaisinimui. Jei kiaušinėlis apvaisinamas, sienelė švelniai apsaugos kiaušinėlį, kuris vėliau išsivystys į kūdikį. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas, tiek jis, tiek paviršinis gimdos sluoksnis yra pašalinami per makštį – visa tai sukelia kraujavimą per mėnesines.